Administration

Name
Title
Email
Dr. Ann Cole Principal [email protected]
Ms. Melissa Booth Assistant Principal [email protected]
Ms. Jenniffer Pierson Assistant Principal [email protected]

Counselors

Name
Title
Email
Ms. Martha  McVannel-Erwin School Counselor  [email protected]

Front Office Staff

Name
Title
Email
Ms. Dixie Jackson Principal's Secretary [email protected]
Ms. Beth Avilez Bookkeeper [email protected]
Ms. Kelly Downey Clerk Typist [email protected]
Ms. Kelly Graham Clerk Typist [email protected]
Ms. Norma Garcia Information Specialist [email protected]

Reading Department

Name
Title
Email
Ms. Ave Ashby 6th gr. Reading Thinking Teacher [email protected]
Ms. Casey Chenoweth 6th gr. Reading Teacher [email protected]
Ms. Alicia Ford 7th gr. & 8th gr. Reading Teacher [email protected] 
Ms. Morgan Meola 6th gr. Reading Teacher [email protected]
Mr. Jason Punyahotra 8th gr. Reading Teacher [email protected]
Ms. Cassandra Roselle 7th gr. Reading Teacher [email protected]
Ms. Barbara Sefcik 7th gr. Reading Teacher [email protected]
Ms. Gina Whidden 7th gr. Reading Teacher [email protected]
Ms. Melissa Ziemer Teacher Leader & Reading Teacher [email protected]

English Language Arts (ELA) Department

Name Title Email
Ms. Nancy Van Alstyne 7th gr. ELA Teacher [email protected]ols.net
Ms. Lauren Collins 8th gr. Reading & ELA Teacher (Gifted Dept. Head) [email protected]
Ms. Stephanie Fearn 7th gr. ELA Teacher & Reading Coach (Gifted) (ELA Dept. Head) [email protected]
Ms. Bridget Fieler 8th gr. ELA & Reading Teacher [email protected]
Mr. Max Gesenhues 8th gr. ELA & Journalism Teacher [email protected]
Ms. Melanie Legros 6th gr. ELA  & Reading Teacher (Gifted) [email protected]
Ms. Anna Schladt 7th gr. ELA & Reading Teacher [email protected]
Ms. Denise Shadrick 6th gr. ELA & Reading Teacher [email protected]
Ms. Sharla Wold 6th gr. ELA & Reading Teacher [email protected]

Math Department

Name
Title
Email
Ms. Margaret Blessing 7th gr. Math Teacher [email protected]
Mr. Stephen Cojocari 8th gr. Math Teacher [email protected]
Ms. Tina Davis 8th gr. Math Teacher [email protected]
Ms. Beth Fogarty 6th gr. Math Teacher [email protected]
Ms. Joanne Johnson 7th/8th gr. Math Teacher [email protected]
Ms. Joanna Jobe 6th gr. Math Teacher [email protected]
Mr. William Koerick 7th gr. Math Teacher (Gifted) [email protected]
Ms. Cynthia Majewski 6th gr. Math Teacher (Gifted) [email protected]
Ms. Anne Marie Pfeil 8th gr. Math Teacher [email protected]
Mr. Alec Scott 8th gr. Math Teacher [email protected]
Ms. Jeredine Ware 7th gr. Math Teacher [email protected]

Science Department

Mr. Matthew Abel 7th gr. Science  [email protected]
Ms. Lucy Block 6th gr. Science [email protected]
Ms. Erin Fowler 8th gr. Science Teacher (Gifted) [email protected]
Ms. Amy McCarthy 8th gr. Science & Evironmental Ed. Teacher [email protected]
Ms. Kaitlyn Moore 8th gr. Science Teacher (Gifted) & Science Dept. Head [email protected]
Mr. Aaron Rys 7th gr. Science & Engineering Teacher [email protected]
Ms. Alexandra Smith 7th gr. Science & Yoga Teacher [email protected]
Ms. Emma Blackwell 6th gr. Science Teacher [email protected]

Social Studies Department

Name
Title
Email
Mr. John Crayton 6th gr. World History Teacher

[email protected]

Website: HERE

Mr. Jon Jobe 6th gr. World History & 8th gr. US History Teacher [email protected]
Mr. Kaj Johnson 8th gr. US History Teacher [email protected]
Mr. Daniel Livermore 6th gr. World History & 7th gr. Civics Teacher [email protected]
Mr. Douglas Mytnik 7th gr. Civics & 8th gr. US History Teacher [email protected]
Ms. Jeannine Sparkes 6th gr. World HistoryTeacher [email protected]

Exploratory Team

Name
Title
Email
Ms. Sarah Haidar Band & Chorus Teacher [email protected]
Ms. Brenda Horner TV Prod. & Theater/Drama Teacher [email protected]
Ms. Meghan LoPresti Art Teacher [email protected]
Coach Melissa Taylor Physical Education Teacher [email protected]
Ms. Ann Tikka Intro to Middle School Teacher, Teacher Leader & Explorartory Dept. Head [email protected]
Ms. Heather Wibbels AVID Elective Teacher [email protected]

ESE Department

Name
Title Email
Ms. Maureen Kissinger  Life Skills ESE Teacher [email protected]
Ms. Brenda Kuhn  Life Skills ESE Teacher  [email protected]

Special Area

Name
Title
Email
Ms. Jill Books School Nurse/RN [email protected]
Mr. Scott Collins Security Specialist [email protected]
Deputy. David Ehlers School Resource Officer [email protected]
Ms. Mary Dickerson Clerk Typist  [email protected]
Mr. Corey Gallant Security Specialist [email protected]
Ms. Kellie Kelly Clinic Assistant [email protected]
Ms. Susan Knox Staffing Specialist [email protected]
Ms. Charleen Martinez Educational Media Specialist [email protected]
Ms. Teresa Myers Resource Teacher [email protected]
Mr. Juan Torres Technology Support Specialist [email protected]
Ms. Thamar Alvarado Parent Involvement Specialist T[email protected]

Paraprofessionals

Name
Title
Email
Ms. Gina Hetz ESE Paraprofessional [email protected]
Mr. Mark Weinstein ESE Paraprofessional [email protected]
Ms. Arletis Fernandez  ESOL Paraprofessional [email protected]
Ms. Merry Flores ESOL Paraprofessional [email protected]
Ms. Alyssa Loring PE Paraprofessional [email protected]t
Mr. Michael McLinn ESE Paraprofessional [email protected]
Ms. Lori Overhoff Paraprofessional [email protected]
Ms. Suzette Portier Media Paraprofessional

[email protected]

Mr. Troy Rains PE Paraprofessional [email protected]
Mr. Eliezer Rivera Guidance Paraprofessional [email protected]
Ms. Allison Cariello Paraprofessional  [email protected]

Cafeteria Staff

Name
Title
Email
Ms. Kimberly Sherron Cafeteria Manager [email protected]
Ms. Angela Almendarez Murcia Food Service Worker [email protected]
Ms. Katina Carter Food Service Worker

[email protected]

Ms.Tracy Dunn Asst. Cafeteria Manager [email protected]
Mr. Gerard Voorhees Food Service Worker

[email protected]

Ms. Geni Gudvangen Food Service Worker

[email protected]

Ms. Deborah Merhige Earle Food Service Worker

[email protected]

Ms. Doris Morales Food Service Worker

[email protected]

Ms. Elke Sexton Food Service Worker [email protected]
Ms. Sharon Sloat Food Service Worker [email protected]
Ms. Donna Zawisza Food Service Worker [email protected]

Custodial Staff

Name
Title
Email
Mr. Anthony Corro Building Supervisor [email protected]
Ms. Teresita Atehortua Custodial Department [email protected]
Ms. Belkis Castellon Head Custodial  [email protected]
Ms. Gladys Cruz Custodial Department [email protected]t
Ms. Idania Rodriguez Custodial Department [email protected]
Mr. Matthew Sportelli Custodial Department

[email protected]

Mr. Cesar Villacis Custodial Department

[email protected]

Mr. Jose Batista Custodial Department

[email protected]

Mr. Roberto Marquez Custodial Department

[email protected]